Własna lista CommentLuv

38

Na początku warto przedstawić co to jest te CommentLuv o którym dyskutuje się niemal na każdym forum webmasterskim. CommentLuv to darmowa wtyczka dla WordPress, dzięki której komentatorzy biorący udział w dyskusjach są nagradzani linkiem zwrotnym, ale warto też wspomnieć, że tylko od administratora zależy jaki to będzie link: link z atrybutem no-follow czy do-follow. Oczywiście z atrybutem do-follow ma tu większą rolę w pozycjonowaniu strony niż link z tym drugim atrybutem, co nie znaczy, że no-follow jest beee. Nie, nie jest beee, bo link takowy ma też wpływ na pozycjonowanie witryny, gdyż zwiększa m.in. trust rank strony.

Strony na CommentLuv

Stron na CommentLuv jest masa, ale interesują nas tylko te mocne. Przykładową stroną używającą tej wtyczki jest Foxen, więc już na starcie masz dobrą stronę na której możesz zamieścić link pisząc komentarz, ale warto pamiętać, by komentarz wnosił coś do dyskusji czy też do wpisu. Nie może on mieć takiej postaci jak „Super wpis”, „Najlepszy wpis jaki czytałem”. Takowe komentarze nie zawsze są akceptowane przez właścicieli stron, dlatego jeżeli już piszemy komentarz, rozpiszmy się w kilku zdaniach i na temat.

Listy stron opartych o wtyczkę CommentLuv które można pobrać za darmo znajdziesz pod tymi linkami:

Lista Evive

Lista Techformator

Możesz także podobną listę kupić, ale uważaj, bo listy takowe najczęściej zawierają strony z powyżej wymienionych list a cena za listę 100 blogów wynosi mniej więcej 90zł. Osobiście zakup tego typu listy odradzam ze względu na to, że nie możemy być pewni co w takiej liście się znajduję a oszustów jest sporo i niestety trudno ich wykryć. Możemy sami zrobić takową listę. Jak?

Własna lista blogów CommentLuv

Jest to najlepsze rozwiązanie na zdobycie linków ze stron z wtyczką CommentLuv. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu, ale to się opłaca tym bardziej, że sami dobieramy strony o podobnej tematyce jak nasza witryna, bo wiadomo chyba nie od dziś, że tematyczność witryn ma znaczenie w pozycjonowaniu. Jak zrobić taką listę? Wystarczy wykorzystać odpowiednie footprinty.

Wyszukiwanie tematycznych stron z CommentLuv:

site:.pl „commentluv badge” + tematyka stron

lub

Powered by WordPress „commentluv badge” + tematyka

Ogólne wyszukiwanie stron z CommentLuv z dowolną tematyką:

site:.pl „commentluv badge”

lub

Powered by WordPress „commentluv badge”

Oczywiście te footprinty wpisujemy w Google, a mniej więcej powinno wyglądać to tak:

lista commentluv

Gdy wyświetlą się nam zagraniczne strony, w obcym języku a chcemy wyszukać tylko te polskie to warto wykorzystać opcję wyszukiwania w języku polskim.

Tak więc budując swoją listę musimy mieć wyszukiwarkę i trochę wolnego czasu, ale jeżeli nie chcesz się bawić w te wyszukiwanie, możesz kupić listę, tylko warto mieć na uwadze, że możemy zakupić „kota w worku” i wiem co piszę, gdyż sam stałem się ofiarą (kupując listę na listyseo.pl, omijajcie ten sklep szerokim łukiem). Przed zakupem warto się zastanowić, czy nie zrobić samemu takiej listy.

38 KOMENTARZY

 1. Osobiście uważam, że lista przygotowana przez kogoś jest o tyle lepsza od tej robionej ręcznie, że nie tracisz czasu na jej opracowanie oraz nie musisz się martwić o jej merytoryczność (ocena wskaźników). Jeśli ma się czasu za dużo, ale to raczej nie dotyczy prawdziwych seowców, to owszem można kilkoma godzinami pracy zaoszczędzić 30-100 zł, pytanie czy to się opłaca.

  Bardzo przykładowo, zakładając że godzina pracy SEOwca to 200 zł, to jak spędzi on 2 godziny na opracowywaniu własnej listy, koszty tego będą wynosić 400 zł. Tym samym na opracowaniu własnej listy, nie tylko nie zyska a wręcz straci. Koszty utracone i ukryte też są ważne. Jeśli w tym samym czasie mógł wygenerować nowy zysk, a go nie wygenerował, liczysz to jako stratę.

  Tak samo można pójść do restauracji i coś zjeść lub spędzić w kuchni kilka ładnych godzin i później aż Ci się nie chce jeść. 😉
  Sebastian Jakubiec ostatnio opublikował…Jak dobrać słowa kluczowe w SEO? Najlepsze strategie doboru fraz w Google!My Profile

  • Tak, ale na przykład komuś zależy na tematyczności i kupi listę blogów opartych o CommentLuv to dostanie różnotematyczne.
   Myślę, że kilka godzin pracy to przesada, bo wyszukiwanie 25 stron powinno zająć ok godziny (w zależności od tematyki szukanego bloga).

   Co do zakupu to jest jeszcze inna, główna wada. A mianowicie mam tu na myśli oszustwa. Chyba nie muszę przedstawiać jednego ze sklepów oferujące przeróżne listy. A tak, ktoś zaoszczędzi kasę i nerwy.

   • Foxen sorry jeśli to zabrzmi jak reklama, ale jest jeszcze jedna zaleta kupowanych list (przynajmniej u mnie).

    Na wszystkich blogach, które są umieszczone na liście sprawdziliśmy, że komentarze przechodzą moderację, a to ważne, bo tylko scrapując jest jeszcze masa roboty przed nami. Trzeba np. sprawdzić czy rzeczywiście na tych bogach jest wtyczka commentluve, czasami Google mimo wszystko zwraca blogi bez tej wtyczki, blogi mają włączoną moderację i administratorzy o nich dawno zapomnieli…

    Jeśli zbierzesz listę 100 blogów, zapłacisz za szeptankę w nich powiedzmy 300 zł, a tylko połowa z nich przejdzie moderację to już jesteśmy w plecy więcej niż koszt listy.

    Zgadzam się jednak z Tobą w 100%, że jeśli chce się mieć listę branżową to warto poświęcić czas na samodzielne jej przygotowanie.
    gdaq ostatnio opublikował…GDAKowe rewolucje czyli nowy newsletter, „Piątkowe GDAKanie o SEO”…My Profile

  • Jak dotąd nie kupowałem żadnej listy, w Internecie są dostępne darmowe. Nawet jeśli nie wszystko jest na nich aktualne, nie przeszkadza mi to. Odwiedzam dzięki temu różne blogi i mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć. Poza tym tutaj nie tylko chodzi o czas, ale też poznawanie blogosfery. Szukając odpowiednich blogów często trafiam na coś, czego bym się nie spodziewał. Być może niekoniecznie przydadzą się do zostawienia komentarza z CommetLuv, ale za to zyskuję coś innego (np. interesującą informację).

   Nie twierdzę, że kupne listy są bez sensu. Wręcz przeciwnie. Jeśli zostały przygotowane rzetelnie, można je kupić. W moim przypadku jest to jednak kompletnie niepotrzebny wydatek. Ja nie dodaję komentarzy na minuty. Nie przeliczam tej czynności na zyski i nie mierzę sobie czasu, ile mi to zajmuję. Wydajność komentowania ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Wolę skupić się na jakości.

   Gdaq zwrócił jednak uwagę na ważną rzecz, mianowicie kwestię moderowania blogów. Może człowieka zalać krew kiedy pisze komentarze, a autorowi bloga zajmuje kilka dni/tygodni jego opublikowanie. Myślę jednak, że wystarczy szybko przeanalizować bloga, żeby się z grubsza zorientować czy jest porzucony, czy nadal żyje.
   Genituram ostatnio opublikował…Horoskop Star WarsMy Profile

 2. Sposób znajdowania blogów oczywista znam, aczkolwiek ostatnio kupiłem taką listę z lenistwa, bo moja prywatna nie była aktualizowana z dwa lata 😉

  Coś Ci wtyczka commentluv nie działa.
  „Error. Parsing JSON Request failed. error! not authorized 50da078d04”

 3. Nigdy wcześniej nie myślałem o stworzeniu takiej listy.
  Wydaje mi się jednakże że jest to niezwykle ciekawy pomysł.
  Dzięki za fajny artykuł.

 4. Jeśli mogę zapytać, to dlaczego nie polecasz listyseo.pl – no bo chyba nie dlatego, że tamtejsze listy CommentLuv są w języku angielskim a na pewno nie są w polskim?

  Jeśli tak, to ja nie odradzam, ponieważ przed zakupem zapytałem o język list i szybko dostałem odpowiedź, że to nie są polskie listy. W dodatku dostałem linka do stron, gdzie mogę polskie adresy do komentowania mieć za darmo.
  Patryk ostatnio opublikował…Dlaczego życie nie jest grą?My Profile

 5. Również się naciąłem na zakupioną listę w tym sklepie, widać nie jestem sam 🙂
  Sposób na wyszukiwanie również się przyda za co dzięki !

 6. Ostanio zastanawialem sie na wykorzystaniem commentluv w pozucjonowaniu ale stwierdzilem ze nie maja one duzej wartosci. Niestety komentarze na wielu stronach sa juz tak zespamowane ze czasami jest to dosc duza strata czasu aby je zdobywac.
  Oczywiscie wszystko zalezy od tematyki

  Pozdrawiam

 7. Foxen, ktoś, kto pozycjonuje jedynie swoją stronkę, może sobie pozwolić na zabawę w ręczne wyszukiwanie stron z commentluv, ale jeżeli pracujesz na większą ilością stron, to tak jak napisali Sebastian oraz Sławek – nie masz czasu na zabawę. Po prostu w tak prostych i czasochłonnych pracach, chcesz aby ktoś Ciebie wyręczył i kupujesz sprawdzone listy. Osobiście często korzystam z pomocy list Sławka, za każdym razem produkt jest bardzo dobrej jakości i pozwala zaoszczędzić masę czasu.

 8. W komentarzach sa dwa linki jeden to anhor z nazwą komentującego a drugi to link do posta na blogu.
  Czy to ma jakiś wpływ na SEO?
  Który link jest brany pod uwagę przez google?

 9. Kiedyś miałem zainstalowaną tę wtyczkę na blogu, ale coś dziwnego się stało. Przestała ona poprawnie u mnie funkcjonować. Nie chciałem wprowadzać innych w błąd i ją odinstalowałem.

  Jak wyszukuje stron z tą wtyczką to wpisuje w Google:
  site:.pl „commentluv badge”
  lub
  site:.com „commentluv badge”

  Pozdrawiam 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge