Czy muzyka naprawdę pozwala opanować stres?

Czy muzyka naprawdę pozwala opanować stres?

Każdy z nas chyba w swoim życiu spotkał się z sytuacją, gdy udało mu się opanować bądź zredukować stres odrobiną dobrej muzyki. Wystarczy kilka chwil, podczas których całkowicie wyciszymy nasz umysł i skupimy się na tekście i dźwiękach. Niby tak niewiele, a jednak. Wystarczy tylko, że lubisz muzykę i chcesz poświęcić odrobinę czasu na codzienny relaks.

Jak muzyka działa na stres?

Każdy z nas słucha innego gatunku muzyki – jedni wolą pop, inni rock a jeszcze innych uspokaja przeznaczona do tego muzyka relaksacyjna. Jedni z nas wolą słuchać muzyki bardzo głośno, inni wystarczy, że tylko usłyszą delikatne jej brzmienia. Zależne jest to od naszych upodobań ale i emocji jakie nam towarzyszą. Złość i nerwy najlepiej poskromić przy ciężkich i głośnych rockowych dźwiękach. Codziennego stresu możemy pozbyć się przy słuchaniu szumu fal czy śpiewu ptaków. Najważniejsze jednak jest to, że właściwe dopasowanie jej do naszego aktualnego stanu emocjonalnego potrafi zdziałać cuda.

Czy musisz mieć swoją kolekcję muzyki?

Mało kto z nas wyobraża sobie, że będzie posiadał dziesiątki płyt z różnymi rodzajami muzyki, pasującymi na różną porę dnia i nocy oraz towarzyszący nam nastrój. Na szczęście z pomocą przychodzą nam radia internetowe, takie jak tuba.fm, które posiadają kanały tematyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili masz dostęp do swoich ulubionych treści. Nie ważne czy właśnie stoisz w korku, czy może chciałbyś umilić sobie poranny jogging. Wiele osób potwierdza, że dobra muzyka potrafi oderwać nas od codzienności oraz zapomnieć o otaczających nas problemach.

I nie myśl, że są to wymysły. Naukowcy przeprowadzają stosowne badania, które dowodzą, że słuchanie muzyki ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu a nawet potrafi zapewnić komfort psychiczny. Nie musisz spędzać wielu godzin dziennie na słuchaniu muzyki – wystarczy kilka minut ulubionego wykonawcy – chociażby Jennifer Lopez czy Michael Bubble. Każdy z nas woli coś innego – internetowe radia zapewnią Ci dostęp do ulubionych dźwięków.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *