Druk solwentowy – co warto o nim wiedzieć

Druk solwentowy – co warto o nim wiedzieć

Hasło „druk solwentowy” jest jasne dla osób od lat działających na rynku poligraficznym. Zupełnie inaczej jest w przypadku tych, którzy stawiają pierwsze kroki w tej tematyce. Dziś kilka słów o tym czym jest i do czego wykorzystuje się tego typu druk.

Druk solwentowy – co to takiego?

Do tego typu wydruków wykorzystuje się atrament solwentowy. Jest on tworzony na bazie rozpuszczalników organicznych. Atrament ten wykorzystywany jest do drukowania na materiałach mających w swoim składzie tworzywa sztuczne nieprzyjmujące tradycyjnych atramentów wodnych.

Zalety druku solwentowego

Druk solwentowy ma wiele zalet. Przede wszystkim atramenty oparte na rozpuszczalnikach organicznych można wykorzystać do drukowania na podłożach, które nie przyjmują tradycyjnych atramentów wodnych. Ponadto są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Na wydruki nie ma wpływu ani deszcz ani słońce, dzięki czemu nie blakną a farba z nich nie spływa.

Wady druku slwentowego

Niestety druk solwentowy ma również sporo wad. Przede wszystkim rozpuszczalniki używane do produkcji atramentu wykorzystywanego do wydruków zawierają substancje toksyczne. Tym samym osoby pracujące przy wydrukach solwentowych powinny być specjalnie chronione. Kolejnym problemem jest jakość druku. Atramenty solwentowe nie są w stanie odwzorować dokładnie wszystkich detali kolorystycznych. Dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim do wydruków wielkoformatowych, gdzie niuanse barwne są mniej widoczne.

Opcja ekologiczna

Ze względu na dużą szkodliwość atramentów slwentowych powstały ich bardziej ekologiczne odpowiedniki. Wśród nich jest m.in. atrament lateksowy. Zaletą nowych opcji jest brak negatywnego wpływu na zdrowie ludzkie oraz lepsza jakość druku. Niestety ekologiczne odpowiedniki atramentów solwentowych nie są tak odporne i przede wszystkim są znacznie droższe niż ich pierwowzory. Dlatego nie zapowiada się raczej przewrót w poligrafii i jak można się spodziewać atramenty solwentowe jeszcze długo nie zostaną zastąpione innymi.

Druk solwentowy jest szkodliwy dla zdrowia i niedokładny, ale z drugiej strony bardzo trwały, a atramenty solwentowe świetnie sprawdzają się tam, gdzie wodne nie dają rady. Mimo, że istnieją nowoczesne, ekologiczne odpowiedniki atramentów solwenowych, to ze względu na ich cenę jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie zastąpiły tradycyjne atramenty oparte o rozpuszczalniki organiczne.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *