Własna lista CommentLuv

Własna lista CommentLuv

Na początku warto przedstawić co to jest te CommentLuv o którym dyskutuje się niemal na każdym forum webmasterskim. CommentLuv to darmowa wtyczka dla WordPress, dzięki której komentatorzy biorący udział w dyskusjach są nagradzani linkiem zwrotnym, ale warto też wspomnieć, że tylko od administratora zależy jaki to będzie link: link z atrybutem no-follow czy do-follow. Oczywiście z atrybutem do-follow ma tu większą rolę w pozycjonowaniu strony niż link z tym drugim atrybutem, co nie znaczy, że no-follow jest beee. Nie, nie jest beee, bo link takowy ma też wpływ na pozycjonowanie witryny, gdyż zwiększa m.in. trust rank strony.

Strony na CommentLuv

Stron na CommentLuv jest masa, ale interesują nas tylko te mocne. Przykładową stroną używającą tej wtyczki jest Foxen, więc już na starcie masz dobrą stronę na której możesz zamieścić link pisząc komentarz, ale warto pamiętać, by komentarz wnosił coś do dyskusji czy też do wpisu. Nie może on mieć takiej postaci jak “Super wpis”, “Najlepszy wpis jaki czytałem”. Takowe komentarze nie zawsze są akceptowane przez właścicieli stron, dlatego jeżeli już piszemy komentarz, rozpiszmy się w kilku zdaniach i na temat.

Listy stron opartych o wtyczkę CommentLuv które można pobrać za darmo znajdziesz pod tymi linkami:

Lista Evive

Lista Techformator

Możesz także podobną listę kupić, ale uważaj, bo listy takowe najczęściej zawierają strony z powyżej wymienionych list a cena za listę 100 blogów wynosi mniej więcej 90zł. Osobiście zakup tego typu listy odradzam ze względu na to, że nie możemy być pewni co w takiej liście się znajduję a oszustów jest sporo i niestety trudno ich wykryć. Możemy sami zrobić takową listę. Jak?

Własna lista blogów CommentLuv

Jest to najlepsze rozwiązanie na zdobycie linków ze stron z wtyczką CommentLuv. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu, ale to się opłaca tym bardziej, że sami dobieramy strony o podobnej tematyce jak nasza witryna, bo wiadomo chyba nie od dziś, że tematyczność witryn ma znaczenie w pozycjonowaniu. Jak zrobić taką listę? Wystarczy wykorzystać odpowiednie footprinty.

Wyszukiwanie tematycznych stron z CommentLuv:

site:.pl „commentluv badge” + tematyka stron

lub

Powered by WordPress „commentluv badge” + tematyka

Ogólne wyszukiwanie stron z CommentLuv z dowolną tematyką:

site:.pl „commentluv badge”

lub

Powered by WordPress „commentluv badge”

Oczywiście te footprinty wpisujemy w Google, a mniej więcej powinno wyglądać to tak:

lista commentluv

Gdy wyświetlą się nam zagraniczne strony, w obcym języku a chcemy wyszukać tylko te polskie to warto wykorzystać opcję wyszukiwania w języku polskim.

Tak więc budując swoją listę musimy mieć wyszukiwarkę i trochę wolnego czasu, ale jeżeli nie chcesz się bawić w te wyszukiwanie, możesz kupić listę, tylko warto mieć na uwadze, że możemy zakupić “kota w worku” i wiem co piszę, gdyż sam stałem się ofiarą (kupując listę na listyseo.pl, omijajcie ten sklep szerokim łukiem). Przed zakupem warto się zastanowić, czy nie zrobić samemu takiej listy.

Share this post

Comments (39)

 • Sebastian Jakubiec Reply

  Osobiście uważam, że lista przygotowana przez kogoś jest o tyle lepsza od tej robionej ręcznie, że nie tracisz czasu na jej opracowanie oraz nie musisz się martwić o jej merytoryczność (ocena wskaźników). Jeśli ma się czasu za dużo, ale to raczej nie dotyczy prawdziwych seowców, to owszem można kilkoma godzinami pracy zaoszczędzić 30-100 zł, pytanie czy to się opłaca.

  Bardzo przykładowo, zakładając że godzina pracy SEOwca to 200 zł, to jak spędzi on 2 godziny na opracowywaniu własnej listy, koszty tego będą wynosić 400 zł. Tym samym na opracowaniu własnej listy, nie tylko nie zyska a wręcz straci. Koszty utracone i ukryte też są ważne. Jeśli w tym samym czasie mógł wygenerować nowy zysk, a go nie wygenerował, liczysz to jako stratę.

  Tak samo można pójść do restauracji i coś zjeść lub spędzić w kuchni kilka ładnych godzin i później aż Ci się nie chce jeść. 😉

  8 czerwca 2014 at 11:25
  • Foxen Reply

   Tak, ale na przykład komuś zależy na tematyczności i kupi listę blogów opartych o CommentLuv to dostanie różnotematyczne.
   Myślę, że kilka godzin pracy to przesada, bo wyszukiwanie 25 stron powinno zająć ok godziny (w zależności od tematyki szukanego bloga).

   Co do zakupu to jest jeszcze inna, główna wada. A mianowicie mam tu na myśli oszustwa. Chyba nie muszę przedstawiać jednego ze sklepów oferujące przeróżne listy. A tak, ktoś zaoszczędzi kasę i nerwy.

   8 czerwca 2014 at 11:46
   • gdaq Reply

    Foxen sorry jeśli to zabrzmi jak reklama, ale jest jeszcze jedna zaleta kupowanych list (przynajmniej u mnie).

    Na wszystkich blogach, które są umieszczone na liście sprawdziliśmy, że komentarze przechodzą moderację, a to ważne, bo tylko scrapując jest jeszcze masa roboty przed nami. Trzeba np. sprawdzić czy rzeczywiście na tych bogach jest wtyczka commentluve, czasami Google mimo wszystko zwraca blogi bez tej wtyczki, blogi mają włączoną moderację i administratorzy o nich dawno zapomnieli…

    Jeśli zbierzesz listę 100 blogów, zapłacisz za szeptankę w nich powiedzmy 300 zł, a tylko połowa z nich przejdzie moderację to już jesteśmy w plecy więcej niż koszt listy.

    Zgadzam się jednak z Tobą w 100%, że jeśli chce się mieć listę branżową to warto poświęcić czas na samodzielne jej przygotowanie.

    8 czerwca 2014 at 12:41
  • Genituram Reply

   Jak dotąd nie kupowałem żadnej listy, w Internecie są dostępne darmowe. Nawet jeśli nie wszystko jest na nich aktualne, nie przeszkadza mi to. Odwiedzam dzięki temu różne blogi i mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć. Poza tym tutaj nie tylko chodzi o czas, ale też poznawanie blogosfery. Szukając odpowiednich blogów często trafiam na coś, czego bym się nie spodziewał. Być może niekoniecznie przydadzą się do zostawienia komentarza z CommetLuv, ale za to zyskuję coś innego (np. interesującą informację).

   Nie twierdzę, że kupne listy są bez sensu. Wręcz przeciwnie. Jeśli zostały przygotowane rzetelnie, można je kupić. W moim przypadku jest to jednak kompletnie niepotrzebny wydatek. Ja nie dodaję komentarzy na minuty. Nie przeliczam tej czynności na zyski i nie mierzę sobie czasu, ile mi to zajmuję. Wydajność komentowania ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Wolę skupić się na jakości.

   Gdaq zwrócił jednak uwagę na ważną rzecz, mianowicie kwestię moderowania blogów. Może człowieka zalać krew kiedy pisze komentarze, a autorowi bloga zajmuje kilka dni/tygodni jego opublikowanie. Myślę jednak, że wystarczy szybko przeanalizować bloga, żeby się z grubsza zorientować czy jest porzucony, czy nadal żyje.

   1 grudnia 2015 at 12:25
 • Tomasz Wydra Reply

  Foxen o tej liście niech świadczy jedno ostatnia data aktualizacji, ale druga strona medalu w handlu listami. Nic nie ujmując moim listom czy gdaq-a. Dziś tworzona lista jutro już może być nie aktualna

  8 czerwca 2014 at 15:24
 • Bartek Reply

  A takie dodawanie linków jest bezpieczne? Chyba łatwo dzięki temu dostać filtr/ban.

  8 czerwca 2014 at 16:05
  • Foxen Reply

   Za wszystko możesz dostać filtr/ban

   8 czerwca 2014 at 18:20
  • Piękna Bydgoszcz Reply

   Osobiście postanowiłem sprawdzić na ile wpisy z CL pomagają w indeksowaniu strony i podnoszeniu pozycji. Zobaczymy po jakim czasie google zwróci choć jeden link do strony testowej, a w późniejszym czasie jaki uda się uzyskać PR i TR.

   9 listopada 2014 at 17:58
 • kmirek Reply

  Ma ktoś obecnie sprawdzone, dobre nie rozpowszechnione za bardzo listy. Byłbym chętny na zakup. Szczególnie lista z wiązana z komputerami i elektroniką.

  9 czerwca 2014 at 22:27
 • homoklikus Reply

  Sposób znajdowania blogów oczywista znam, aczkolwiek ostatnio kupiłem taką listę z lenistwa, bo moja prywatna nie była aktualizowana z dwa lata 😉

  Coś Ci wtyczka commentluv nie działa.
  “Error. Parsing JSON Request failed. error! not authorized 50da078d04”

  10 czerwca 2014 at 23:40
 • Michał Reply

  Dobry wpis. Chyba zrobię se takową listę:)

  11 czerwca 2014 at 07:27
 • Pablo Reply

  Nigdy wcześniej nie myślałem o stworzeniu takiej listy.
  Wydaje mi się jednakże że jest to niezwykle ciekawy pomysł.
  Dzięki za fajny artykuł.

  11 czerwca 2014 at 17:30
 • Daro Reply

  Bardzo pomocny wpis. Coś takiego przyda się w zdobywaniu linków. Dzięki

  13 czerwca 2014 at 12:31
 • QWERTY Reply

  Dzięki. Przyda się na podpalenie wpisów.

  15 czerwca 2014 at 10:57
 • Marek Swatek Reply

  Właśnie mam zamiar dodać na swojej stronie blog z commentluv więc lista się przyda żeby go rozreklamować 😉 dzięki

  16 czerwca 2014 at 11:43
 • Patryk Reply

  Jeśli mogę zapytać, to dlaczego nie polecasz listyseo.pl – no bo chyba nie dlatego, że tamtejsze listy CommentLuv są w języku angielskim a na pewno nie są w polskim?

  Jeśli tak, to ja nie odradzam, ponieważ przed zakupem zapytałem o język list i szybko dostałem odpowiedź, że to nie są polskie listy. W dodatku dostałem linka do stron, gdzie mogę polskie adresy do komentowania mieć za darmo.

  4 lipca 2014 at 08:40
 • Sale Weselne Reply

  Świetna lista, na pewno się przyda 😉

  8 lipca 2014 at 11:37
 • Michał Reply

  Kilka razy kupowalem listy , niekoniecznie w tym sklepie o ktorym byla mowa i zawsze bylo ok – a czas jest bezcenny

  11 lipca 2014 at 08:50
 • Kamil Reply

  Również się naciąłem na zakupioną listę w tym sklepie, widać nie jestem sam 🙂
  Sposób na wyszukiwanie również się przyda za co dzięki !

  29 lipca 2014 at 20:36
 • Martin Reply

  Ostanio zastanawialem sie na wykorzystaniem commentluv w pozucjonowaniu ale stwierdzilem ze nie maja one duzej wartosci. Niestety komentarze na wielu stronach sa juz tak zespamowane ze czasami jest to dosc duza strata czasu aby je zdobywac.
  Oczywiscie wszystko zalezy od tematyki

  Pozdrawiam

  31 lipca 2014 at 12:03
 • Iwona Reply

  Foxen, ktoś, kto pozycjonuje jedynie swoją stronkę, może sobie pozwolić na zabawę w ręczne wyszukiwanie stron z commentluv, ale jeżeli pracujesz na większą ilością stron, to tak jak napisali Sebastian oraz Sławek – nie masz czasu na zabawę. Po prostu w tak prostych i czasochłonnych pracach, chcesz aby ktoś Ciebie wyręczył i kupujesz sprawdzone listy. Osobiście często korzystam z pomocy list Sławka, za każdym razem produkt jest bardzo dobrej jakości i pozwala zaoszczędzić masę czasu.

  3 sierpnia 2014 at 10:04
 • Tomasz Wydra Reply

  Jeśli ktoś potrzebuje to na moim blogu znajdzie najbardziej aktualną listę blogów CommentLuv. Stan aktualizacji 09.2014 wszystkie komentarze zostały zaakceptowane w 2014 roku
  http://www.wydra.waw.pl/blog/darmowa-lista-blogow-commentluv-dofollow/

  23 września 2014 at 01:25
  • Wojciech Reply

   Szkoda tylko by pobrać listę wymagasz polubienia na FB i dodatkowo wymagane jest zapisanie się na 14 dniowy kurs. Czy bez tych drobnych wytycznych udostępnisz listę na mail?

   2 grudnia 2014 at 13:30
  • Agnieszka Reply

   Czy na tej Pana liście są jakieś blogi związane z językiem angielskim? Nie wiem czy opłaca mi się to lajkowanie i kurs

   11 grudnia 2014 at 13:24
 • Mariusz Reply

  Hmm… commentluv do promowania strony? Pora chyba przesiąść się z php-fusion na wordpresa.
  Czy do Joomli też ta wtyczka istnieje?

  25 września 2014 at 12:52
  • Foxen Reply

   Raczej nie. Joomla to inna bajka 🙂

   25 września 2014 at 15:39
  • Hosting Reply

   Da się to zrobić, ale nie jako natywne komentarze w Joomla.
   Sprawdź RokComments -> intensedebate -> commentluv plugin

   3 października 2014 at 16:12
 • Karola Reply

  Mi tez niestety nie działa ta wtyczka, a szkoda bo pomysł bardzo mi sie podoba.Czuje sie taka wykluczona. Może ktoś mi cos podpowie?

  13 października 2014 at 21:58
 • Paweł Wojnicz Reply

  Jak zawsze przydatne informacje 😉 Chociaż dla mnie już dużo wcześniej znane, ale początkującym się przydadzą

  13 grudnia 2014 at 21:48
 • Mateusz Reply

  Własna lista super sprawa, tylko kto ma czas na szukanie 😉 Korzystałem z gotowych list i przynosi to efekty, pewnie lepiej byłoby szukać samemu tylko wracamy do początku – czas.

  21 lutego 2015 at 12:17
 • Teresa Reply

  W komentarzach sa dwa linki jeden to anhor z nazwą komentującego a drugi to link do posta na blogu.
  Czy to ma jakiś wpływ na SEO?
  Który link jest brany pod uwagę przez google?

  22 lutego 2015 at 09:24
  • Foxen Reply

   Oba linki są brane pod uwagę. Ma to wpływ na SEO, ale trzeba linkować z rozwagą, bo może to być wpływ negatywny 🙂

   23 lutego 2015 at 08:36
 • Intoseo Reply

  Ktoś używa jeszcze tego do linkowania? Skuteczność praktycznie zerowa, a jak uda się jakiegoś linka nabić to w towarzystwie tysiecy viagr.

  28 lipca 2015 at 15:51
 • Gry Reply

  Właśnie tego szukałem dziękuje za podanie tych komend do wyszukiwarki. Co do kupowania list odradzam często strony z takiej listy są bardzo słabej jakości lub już nie funkcjonują są martwe bez żadnych wpisów od kilku lat. Polecam stronę gry do pobrania oraz specjalnie dla graczy mobilnych FIFA Mobile Hack dla graczy ios i android.

  18 września 2015 at 08:46
 • Marcin Reply

  Kiedyś miałem zainstalowaną tę wtyczkę na blogu, ale coś dziwnego się stało. Przestała ona poprawnie u mnie funkcjonować. Nie chciałem wprowadzać innych w błąd i ją odinstalowałem.

  Jak wyszukuje stron z tą wtyczką to wpisuje w Google:
  site:.pl “commentluv badge”
  lub
  site:.com “commentluv badge”

  Pozdrawiam 😉

  25 marca 2016 at 18:09
 • cao dang y duoc Reply

  Ktoś używa jeszcze tego do linkowania? Skuteczność praktycznie zerowa

  28 maja 2016 at 09:43
  • Limcreative Reply

   Przyłączam się do pytania ? warto jeszcze tego używać do linkowania ?

   25 lipca 2016 at 12:56
 • Adwave Reply

  Content is the king Panie i Panowie 😉

  8 lipca 2017 at 14:38

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *